Świstunka leśna i zawilce

Follow my blog with Bloglovin

Wtorek w Oktawie Wielkanocy

świstunka leśna z czerwca 2018

W drodze do pracy rano, przy samym wejściu do lasu w Gdańsku Wrzeszczu, usłyszałem śpiew świstunki leśnej (Rhadina sibilatrix) – pierwszy raz w tym roku. Świstunka leśna jest do 20 kwietnia gatunkiem kartotekowym na Pomorzu. Dziś są 3 dni po tym terminie. Dla mnie jest to jednak dość wczesna obserwacja. Raz tylko usłyszałem świstunkę leśną wcześniej – 17 kwietnia 2018 roku.

Dodatkowo zauważyłem zmianę nazwy rodzajowej świstunki leśnej: z Phylloscopus na
Rhadina. Na stronie Komisji Faunistycznej jeszcze ta zmiana nie funkcjonuje. Jest na stronach Kompletnej listy ptaków świata i Wikipedii.
h

Poza tym nadal śpiewają kapturki, strzyżyki, rudziki, śpiewak, bogatki. Widziałem samca kopciuszka przy ulicy Na Wzgórzu.

Photo by Picography on Pexels.com

Ściółka lasu wypełniła się białymi kwiatami. Przy pomocy Asystenta Google szybko ustaliłem, że są to zawilce gajowe (Anemone nemorosa). Z grubsza rzecz biorąc las dzielę na dwie części: iglastą na zachodnim zboczu pagórka i buczynę na wschodnim i północnym zboczu. Zawilce rosną w buczynie. Buki puściły pierwsze, drobne jeszcze liście – i wysoko, w koronach drzew, i nisko, na sięgających pasa samosiejkach.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s