Piegża i pleszka

Środa w Oktawie Wielkanocy

Photo by Pixabay on Pexels.com

W drodze do pracy usłyszałem dziś śpiew dwóch nowych gatunków do mojej listy rocznej: piegży (Curruca curruca) i pleszki (Phoenicurus phoenicurus). Oba blisko siebie, na południowym zboczu górki, na skraju lasu bukowego.

Pierwszą usłyszałem piegżę. Odkąd nauczyłem się rozpoznawać jej głos, zawsze kojarzy mi się on ze śpiewem kopciuszka. To druga pokrzewka, po kapturce, którą stwierdziłem w tym roku. Czekam na cierniówkę, nie specjalnie liczę na gajówkę i jarzębatkę.

Druga była pleszka. Możliwe, że siedziała na budynku, a nie na drzewie. Wg Kompletnej listy ptaków świata, mamy 2 podgatunki pleszki: zwyczajną (Phoenicurus phoenicurus phoenicurus) i białoskrzydłą (Phoenicurus phoenicurus samamisicus). Samiec tego drugiego jest bardziej podobny do samca kopciuszka ze względu na białe wstawki na skrzydłach. Pleszka białoskrzydła nie występuje w Polsce, ale widziałem ją w Gruzji.

Poza tym nadal śpiewała świstunka leśna, dokładnie w tym samym miejscu, co wczoraj. Wciąż śpiewają zięby, śpiewak, modraszki, bogatki, rudziki, strzyżyki, kapturki i zniczek – najbardziej jestem zadowolony ze spotkania zniczka. Zdecydowanie uspokoiły się kosy, dzięcioły duże i kowaliki.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s