Ostrowieczko w Wielkopolsce

II niedziela wielkanocna czyli Miłosierdzia Bożego

Wyjazdy w dalsze zakątki kraju powodowane są, jeśli nie urlopem, to uroczystościami rodzinnymi. Jestem już znów w Gdańsku, ale większą część soboty, noc i niedzielne przedpołudnie spędziłem w Dworku Ostrowieczko, odnowionym dworku otoczonym parkiem, oczkami wodnymi, polami i lasami.

Photo by Vladyslav Dukhin on Pexels.com

Wokół dworku kręcą się wróble, z okna widziałem samicę wlatującą z pokarmem w szczelinę między dachówkami i wylatującą z odchodami skrytych przed światem młodych. Jest też sporo szpaków, śpiewa kopciuszek, pojawiają się pojedyncze dymówki i zakukała kukułka.

Photo by Jean van der Meulen on Pexels.com

Na spacerze po śniadaniu słyszałem śpiewające potrzeszcze, brzęczkę i pospolitości: pleszkę, kosa, kapturkę, pierwiosnka, piecuszka, zięby, dzwońca i trznadla. Na jeziorze Ostrowieczno były 2 perkozy dwuczube, nad nimi latał samiec błotniaka stawowego. Widziałem też w okolicy czaplę siwą, 10 żurawi, dzięcioła dużego, pliszki siwe, raniuszki, modraszkę, sójkę, kruki i potrzosy.

Photo by Flickr on Pexels.com

Na trasie Ostrowieczko – Śrem – Kórnik – Gniezno – Inowrocław – Toruń i autostradą do Gdańska, widziałem mnóstwo szpaków, grzywaczy i nieoznaczonych wróblaków na ogrodzeniach – najpewniej trznadle i jakieś pliszki. W bitwie drapoli wygrał o włos błotniak stawowy nad myszołowem. Z błotniaków widoczne są tylko samce, więc samice albo już siedzą na gniazdach, albo jeszcze nie doleciały. Był też jakiś smuklejszy błotniak, może łąkowy. Nie oznaczyłem też co najmniej 2 sokołów. Poza tym: kilka kruków, czajka, sójki, 2 bociany białe, pojedyncze dymówki.

Na marginesie: polecam artykuł Bretta i Katarzyny McKay Sunday Firesides: Against Little Red Hen Culture z ich bloga Art of Manliness.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s