Lisy

Wtorek III tygodnia Okresu Wielkanocnego

Jest trochę cieplej niż wczoraj. Termometr w samochodzie wskazywał tym razem 8°C. Nadal nie jest to komfortowa temperatura. Trasę samochodem pokonuję zwykle między 7:15 a 7:30, a następnie piechotą przez las między 7:30 a 7:45. Mniej więcej.

lisy z czerwca 2015

W lesie, po stronie od ul. Traugutta, spotkałem dziś rodzinę lisów. Najpierw usłyszałem dziwne szczekanie i zacząłem się rozglądać. Szczekanie kojarzyło mi się bardziej z głosami sarny niż psa. Wszedłem na małe wzniesienie i zobaczyłem rozbiegającą się grupę lisów. Było ich co najmniej 3, może 5. Jeden z nich został na miejscu i stanął z wyciągniętą głową, patrzył się wprost na mnie. Nie rezygnował ani on, ani ja. Pomyślałem, że to pewnie lisica, która pilnuje młodych. Odpuściłem po około 20 sekundach próby sił, poszedłem dalej i już ich nie widziałem.

Nie mam pewności, jak brzmi poprawnie po polsku nazwa gatunkowa tego zwierzęcia. W Wikipedii jest to lis rudy, w Ornitho.pl jest to lis pospolity, w Atlasie Ssaków Polski jest to po prostu lis. Nazwa naukowa jest wszędzie ta sama: Vulpes vulpes.

Wg ABC Survival mamy 3 odmiany barwne lisa: ogniwek (rudy z białym), węglarz (ciemnoszary z czarnym brzuchem) i popiel (szaropopielaty z ciemnym brzuchem). Z mojego doświadczenia wynika, że ogniwki są najczęstsze.

kos ze stycznia 2018

Z ptasich obserwacji – już przy domu słyszałem śpiewającą piegżę. Generalnie mam wrażenie, że śpiewu jest mniej. Może to kwestia zimniejszych poranków, może ptaki śpiewają wcześniej niż ja wychodzę z domu, a może po prostu wiosna mija. W lesie śpiewały: kos, strzyżyk, świstunka leśna, zięba, pierwiosnek, pełzacz ogrodowy i bogatka. Słyszałem też jakieś dzięcioły.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s