Jesus: A Pilgrimage

Słuchałem tego audiobooka ponad miesiąc. Ale nie powiedziałbym, że jest monumentalny (trwa ponad 20 godzin), raczej, że jest przegadany.

Autor, o. Jakub Martin, to jezuita ze Stanów, redaktor naczelny jezuickiego pisma America. Miał pomysł, żeby w jednej książce połączyć 3 rzeczy: opis pielgrzymki do Ziemi Świętej, komentarz do Ewangelii i połączenie wszystkiego własnymi rozważaniami, doświadczeniami i przemyśleniami z modlitw. Nagromadzenie tych tematów spowodowało spuchnięcie książki, do tego doszły powtórzenia wątków, których trudno uniknąć przy dziele tego rozmiaru. Męczy to trochę.

Ojciec Martin zdaje się przeceniać emocje – swoje i opisywanego przez siebie Pana Jezusa. Podoba mu się miejscach, w których coś czuje i porównuje swoje emocje Bazyliki Grobu Pańskiego do tych, które miał, kiedy odwiedził Lourdes.

Ale warto, generalnie dużo informacji było dla mnie nowych, zwłaszcza tych dotyczących samej Ziemi Świętej. Gdyby tylko na tym się skupić, byłaby to książka świetna. Dałem jej ocenę 6,5/10.

Zapamiętałem kilka rzeczy z części będącej komentarzem do Ewangelii. Że Jezus miał poczucie humoru i przypowieści są pełne ironii i kontrastów. Że Jezus łamał tradycje, a skupiał się na miłości i dobru. Że mówił o tym, co widział i co widzieli jego słuchacze. I że to wszystko nadal można oglądać w Ziemi Świętej – jeziora i skały, kwiaty i ptaki, łodzie i ryby, owce i pasterzy, pola i winnice.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s