Wróbla Staw

Były zakupy w Fashion House, z resztą udane, to nadarzyła się okazja, żeby w drodze do domu zajechać nad Wróbla Staw na Jasieniu. Zwykle jeżdżę tam wiosną, żeby stwitchować perkoza rdzawoszyjego i w ten sposób podreperować statystyki mojej listy rocznej.

Teraz perkoza rdzawoszyjego już nie było, ale zdążyłem około 20:00 zrobić około dwudziestominutowy spacer w miłych okolicznościach przyrody. Właściwie coraz mniej miłych, z powodu postępujących budów i dźwigów stojących prawie na brzegu stawu.

Na początek napotkałem rodzinę łabędzi – parę dorosłych z dwójką młodych. Samica stała na brzegu i prezentowała obrączkę. Odczytałem, punkt do ligi zaliczony. Ptak ma 11 lat, został zaobrączkowany w lutym 2010 przez Agnieszkę Labuddę w Brzeźnie, a ja czytałem go już w 2016 roku na Stawie Wróbla właśnie.

Na środku stawu siedzi perkoz dwuczuby. Wydawało mi się, że już za późno na wysiadywanie i perkozy dawno powinny wodzić młode. Może czegoś nie wiem, ale to nie tego perkoza szukałem. Na jednej z podobnych wysepek wystających ponad lustro wody usiadły dwie rybitwy rzeczne – pierwsze widziane przeze mnie rybitwy w tym roku, gatunek numer 120 do listy rocznej.

Po krzyżówkach i śmieszkach najliczniejszym gatunkiem na stawie były łyski. W trzcinach słyszałem chrapiące głosy, podszedłem się bliżej, żeby nie przegapić ewentualnego schowanego perkoza rdzawoszyjego. Perkoza nie było, była łyska i jakiś młodziak. Mi wyglądał bardziej na młode kokoszki, ale dorosłych kokoszek nie było. Pozostawiam młodziaka jako nieoznaczonego.

Odezwała się kukułka, zaśpiewał trznadel, nad stawem latają jerzyki i oknówki. I już, wystarczy tego dobrego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s