Park Reagana

Niedzielne popołudnie postanowiłem zakończyć przejazdem rowerem przez Park Reagana.

Na początek rozglądałem się za obrączkami na krzyżówkach. Były kaczki z metalami, ale wszystkie ptaki siedziały w wodzie, daleko od brzegu. Porobiłem trochę zdjęć i odpuściłem. Powyżej wrzucam zdjęcie samca w upierzeniu przejściowym, czyli po angielsku eclipse. Od samicy najłatwiej odróżnić go teraz po jednolicie jasnym dziobie.

Gdy tak przeglądałem krzyżówki, pod nogami zaczął mi się kręcić mały gryzoń. Widziałem w tym miejscu już szczury wędrowne, ale tym razem było to coś dla mnie nowego. W domu zidentyfikowałem gryzonia jako mysz polną (Apodemus agrarius), czyli wg nowej nomenklatury: myszarkę polną. Jest to piąty gryzoń widziany i zidentyfikowany przeze mnie w Polsce, poprzednie to: świstak, wiewiórka, bóbr europejski i wspomniany szczur wędrowny.

Przy stawie kręciło się około 30 mazurków – stado z dużym udziałem młodych ptaków. Na minutę lub dwie obsiadły wierzbę, przy której stałem. Zauważyłem, że stare mazurki mają jednolicie ciemny dziób, u młodych widać żółte zajady.

W trzcinach kręcił się trzcinniczek, lub para trzcinniczków. Zbierały owady i pełnym dziobem wracały w szuwar. Poza tym widziałem tam zimorodka – w tym roku po praz pierwszy, gatunek nr 125 na liście rocznej. Z rodziną łabędzi niemych pływała bernikla kanadyjska. W lesie odezwał się dzięcioł zielony, a rokitnik objadała młoda cierniówka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s