Barniewice

Sobotni spacer to tylko lekkie wyjście poza granice Gdańska. Zaczęliśmy przy zbiorniku retencyjnym Klukowo, czyli gdzieś w granicach dzielnicy Matarnia. Doszliśmy do wsi Barniewice, której część jest oficjalnie dzielnicą Gdańska. Całą drogę królował krajobraz polno-wiejski, kosiły kombajny i jeździły traktory.

Wszędzie w okolicy pełno było kruków. Najpierw widzieliśmy pojedyncze przelatujące i siedzące na polach. W kocu doszliśmy do dużej śmierdzącej pryzmy naturalnego nawozu, na której siedziało co najmniej 20 ptaków. Kruki zrobiły się mało płochliwe, można było podchodzić do nich na mniej niż 50 metrów, a jeden z nich zerwał się z przydrożnego drzewa dopiero gdy byliśmy około 10 metrów od niego. Powoli są coraz bliżej wsi i miast, może zsynantropizują się jak inne krukowate.

Nota bene w Akademii Pana Kleksa pojawiał się książę zamieniony w szpaka, a nie w kruka, jak niektórzy sądzą.

Zbiornik retencyjny zawiódł. Kiedy byłem tam ostatni raz, we wrześniu 2018, pływało po nim sporo krzyżówek, para perkozków i żerował zimorodek. Teraz na wodzie nie było dosłownie nic, na wysepce na środku zbiornika zamiast zimorodka był mazurek i kilka makolągw. Widziałem też gąsiorka, pokląskwę, skowronki, 3 gatunki jaskółek, jerzyka i inne pospolitości.

Dopisały drapole. Od początku widać było krążące i zawisające nad polami pustułki i myszołowy. W pewnym momencie z jedną z pustułek zaczął ścigać się krogulec, próbując też upolować srokę lub grzywacza. A wisienką na drapolowym torcie był przelatujący wysoko rybołów.

To mój jedenasty rybołów w życiu i oczywiście pierwszy w tym roku. ostatnio widziałem tego ptaka w ujściu Wisły w lipcu 2017. Często mam impresje innych ptaków, kiedy widzę rybołowa. Teraz wydawało mi się, że widzę przelatującą mewę zanim popatrzyłem na niego przez lornetkę – w Collinsie jest napisane, że może przypominać mewę siodłatą, a w Jonssonie, że dużą młodą mewę. Kiedy pierwszy raz widziałem rybołowa w 2007 roku, początkowo wydawał mi się czaplą – tej impresji nie potrafię dziś wytłumaczyć.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s