Art of Freedom

O tym, że słucham tego audiobooka wspominałem przy okazji wspinaczkowego filmu Dawn Wall. Takie książki i filmy można oglądać zamiast motywacyjnych przemów coachów.

Pan Kurtyka stara się być świadomym tego, co i dlaczego robi. Takiego podejścia mu zazdroszczę, choć nie zawsze zgadzam się z jego przemyśleniami.

Krytykował na przykład plan Jerzego Kukuczki, żeby zdobyć wszystkie 14 ośmiotysięczników. Jest to dla niego przejaw konsumpcjonizmu, co mi kojarzy się z twitchingem w dziedzinie ptasiarskiej. Sam kilka razy twitchowałem, ale jazda po kraju za rzadkościami nie jest dla mnie – za mało w niej kontaktu z naturą, a za dużo wyścigu i po prostu spędzania czasu za kierownicą samochodu. Ale jeśli ktoś to lubi, to nie krytykuję, życzę szerokości i dobrych ujęć – byleby nie niepokoić niepotrzebnie ptaków.

Kurtyka szuka piękna gór, ścian skalnych i kolekcjonuje doznania. Nadal jest to jakaś forma konsumpcji – kolekcja szczytów jest zastąpiona kolekcją doznań. Ale jest to kolekcja szlachetniejsza.

Chciał przekraczać siebie, walczyć ze swoim ego i instynktem samozachowawczym. Ale czy sprzątanie łazienki i zmywanie naczyń nie jest walką ze swoim ego? Na pewno jest bardziej pospolite niż Himalaje, ale może nie ważne gdzie przekraczasz to całe ego, ale z kim, albo dla kogo.

A recenzje książki można poczytać na blogach Obserwatorium podróży i Przeczytana.com.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s