Mała Paklenica

Mała Paklenica to drugi wąwóz w Parku Narodowym Paklenica. Szlak przez niego prowadzący jest oznaczony jako tylko dla experienced. Wielka Paklenica ma dno wyłożone płaskimi kamieniami jak chodnikiem, cięższe fragmenty są co najwyżej przejściem po schodach. Mała Paklenica jest dzika, wymaga wspinaczki z użyciem rąk, w kilku miejscach ma stalowe liny i uchwyty do pomocy. Upał i wymagająca trasa porządnie nas zmęczyły.

Przy samym wejściu, jeszcze na parkingu z budką strażnika, przeleciał nam nad głowami gadożer. Coś musi zjadać te wszystkie gady.

Głównie w zacienionych miejscach widuję ślimaki, różne od polskich. Największe były wielkości dużego winniczka, ale widziałem też drzewa oblepione malutkimi ślimakami wielkości dwugroszówki. Na skałach z kolei spotykałem ślimaki wielkości złotówki w kolorze imitującym środowisko.

Na ostatnim zejściu, jak w nagrodę za trudy, dochodziły mnie z daleka głosy żołn. Rozglądałem się za nimi dobre pół godziny, ale po jakimś czasie przelatywały coraz bliżej. Było ich około 10, ostatecznie usiadły przed wieczorem na wysoko zawieszonych przewodach.

Tego dnia do mojej listy ptaków Chorwacji doszły: muchołówka szara, gadożer, kos, pustułka, kruk, jaskółka skalna, sójka, żołna, dudek, szczygieł i czapla biała. Słyszałem też dzięcioła dużego. Chorwacja ma teraz na liczniku 23 gatunki ptaków i jest u mnie 15-tym krajem, między Wielką Brytanią i Słowacją.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s