Poreč

Poreč to turystyczne miasteczko na półwyspie Istria, nad Adriatykiem. Dojechaliśmy tam w czwartek i spędziliśmy cały piątek, korzystając z wody, bo upał nie odpuszcza.

Plaże Chorwacji nie są piaszczyste, są albo skaliste, albo co najwyżej kamieniste. Na przybrzeżnych skałach wystających z wody siedzą pojedyncze kormorany czubate. Ten gatunek kormorana jest przywiązany do słonej wody i skał właśnie. Najłatwiej go odróżnić od naszego kormorana po czubie piór na czole, które nosi w okresie lęgowym. Teraz, w połowie września, już czuba nie ma i trzeba się przyglądać bardziej, patrzeć na żółte zajady pod okiem i czarne pióra między okiem a dziobem – zwyczajne kormorany mają zajad połączony z gołą skórą na podgardlu i brak piór między okiem a dziobem. Na ogólną impresję kormorana czubatego składa się cienka szyja, cienki dziób i głupawy wyraz oczu.

Podczas zwiedzania bazyliki Eufracjusza, prócz wszędobylskich jaszczurek, w kałuży zobaczyłem kraba. Skorupiak wielkości pięści siedział w cieniu i prawie się nie poruszał. Podejrzewam, że jest to Pachygrapsus marmoratus, ale pewności nie mam.

Miasto, a zwłaszcza parki, są pełne sierpówek. Jest ich równie dużo, co gołębi miejskich. Samce nadal zalecają się do samic, ale wygląda na to, że samice nie odwzajemniają już zainteresowania. Tu ptak uchwycony na placu Frana Supila.

Skoro woda, plaże i miasta, to są i mewy. 99% wszystkich to mewy romańskie, oprócz tego widziałem kilka śmieszek. Dobrze jest się opatrywać z michahellisami, w Polsce widziałem go tylko raz. Są w każdej szacie, można porównywać roczniki do woli. Na północnym brzegu starego miasta spotkałem niepłochliwą mewę romańską z pomarańczową obrączką. Według strony Colour-Ring Birding jest to projekt chorwacki, a zgłoszenia trzeba wysyłać mailem. Mail wysłany, czekam na zwrotkę.

Do piątku włącznie w Chorwacji zobaczyłem kolejne gatunki ptaków: grubodziób, sroka, szpak, grzywacz, kormoran czubaty, pliszka siwa i modraszka, co daje łącznie 30 gatunków. Chorwacja jest teraz dwunastym państwem na mojej liście dla Zachodniej Palearktyki, plasuje się między Włochami a ex æquo Łotwą i Ukrainą.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s