Klasyka literatury

Pierwsza seria rekomendowanych książek, do kupienia na prezent i samodzielnego przeczytania. Kategoria to klasyka literatury, ale bez definiowania jej ram.

  1. Ojciec chrzestny Mario Puzo – klasyka literatury gangsterskiej, ale oprócz przemocy i przestępstwa jest sporo mądrości życiowych.

2. Sto lat samotności Gabriel García Márquez – wielowątkowa i czarująca egzotycznym klimatem epopeja.

3. Epos o Gilgameszu – opowieść sprzed 5 tysięcy lat zaskakująca wnioskiem, że człowiek nic się nie zmienił i wciąż ma te same pragnienia.

4. Sklepy cynamonowe Bruno Schulz – oniryczne, nierzeczywiste opowieści, niezwykle kreatywne.

5. Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manchy Miguel de Cervantes – jednocześnie śmieszne i smutne przygody rycerza, który uchodził za głupca, a w rzeczywistości był najmądrzejszy z ludzi.

6. Kandyd, czyli optymizm Wolter – dziwaczne przygody przeplatane kpinami z filozofii, cywilizacji i religii oraz mądrą pointą.

7. Szkice węglem Henryk Sienkiewicz – nowela pokazująca, jak my, ludzie, się nawzajem nie rozumiemy.

8. Rok 1984 George Orwell – antyutopia wyjaskrawiająca mechanizmy wpływu władzy na człowieka, tego władanego i tego władającego.

9. Doktor Jekyll i pan Hyde Robert Louis Stevenson – dwie natury człowieka, zwykle zmieszane i trwające w niestałej równowadze, mogą się wyodrębnić i zaskoczyć.

10. Jądro ciemności Joseph Conrad – bohater płynie rzeką wgłąb nieznanego lądu i to przemieszczanie się w przestrzeni łączy się z przemieszczaniem się w świadomości i poznaniu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s