Książki dla dzieci

Czytania najlepiej się nauczyć w dzieciństwie, a nauka przychodzi najszybciej przy dobrej książce. Literatura dziecięca to czwarta kategoria w moich rekomendacjach książkowych.

  1. Lato leśnych ludzi Maria Rodziewiczówna – można by powiedzieć, że to historia wtajemniczania chłopaka z miasta w przedwojenny bushcraft.

2. Przygody Tomka Sawyera Mark Twain – z charakterystycznym dla Twaina żartem opisane życie amerykańskiego urwisa, relacji z innymi amerykańskimi urwisami i tarciami na linii dziecko-dorośli.

3. Dzieci z Bullerbyn Astrid Lindgren – pogodna opowieść o szóstce dzieci mieszkających w trzech sąsiadujących ze sobą gospodarstwach.

4. Hobbit, czyli tam i z powrotem J.R.R. Tolkien – hobbit Bilbo Baggins wdarł się już do popkultury, ale wersja książkowa jego przygód nadal wciąga głębią charakterów i szczegółowością fantastycznego Śródziemia.

5. Mały Książę Antoine de Saint-Exupéry – z jednej strony wydaje się, że dzieci niewiele z tej najeżonej metaforami i podtekstami książki rozumieją, ale z drugiej strony może właśnie tylko one rozumieją ją naprawdę.

6. Czarne Stopy Seweryna Szmaglewska – obozowe harcerskie historie, a więc opowieść z przesłaniem: wyjedź do lasu, a przygody cię nie ominą.

7. Król Maciuś Pierwszy Janusz Korczak – starcie świata dziecka ze światem dorosłych, jak sądzę, bez wyraźnego zwycięzcy.

8. Przygody Hucka Mark Twain – kontynuacja historii Tomka Sawyera, ze zmienionym głównym bohaterem i nieco bardziej mrocznym klimatem.

9. Dzień Czika, Noc Czika, Remzik Fazil Iskander – książkę z trzema opowiadaniami traktuję łącznie, jako rosyjską (dokładnie abchaską) wersję przygód Tomka Sawyera.

10. Chatka Puchatka A.A. Milne – książka pełna humoru, ciepła i różnorodności wyrazistych charakterów mieszkających w lesie stworzeń.

2 myśli na temat “Książki dla dzieci

  1. Moje ulubione książki dzieciństwa to „I ty zostaniesz Indianinem” Wiktora Woroszylskiego, „Karolcia” Marii Krüger i cała seria „Pana Samochodzika” Zbigniewa Nienackiego. Te czytałem po kilka razy i… nadal chętnie do nich wracam.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s